Ochrona danych osobowych

Jeśli napotkałeś problemy w związku z obsługą forum, lub masz inne pytania zw. z jego funkcjonowaniem, czy strukturą - zgłoś się tutaj, a uzyskasz pomoc..
Shining Light

Ochrona danych osobowych

Post autor: Shining Light » ndz mar 11, 2012 12:15 pm

Przeglądałem dziś archiwa pewnego forum o tematyce zbliżonej do naszego i z przerażeniem zauważyłem, ze tam Administratorka ujawniała zastrzeżone do wiadomości administracji forum adresy mailowe użytkowników innym osobom na ich życzenie.

Był też tam ślad upublicznienia adresów informatycznych IP określonych użytkowników.

Oba te przypadki, jak również podawanie nazw kont na Facebooku, naszej klasie godzą w interes ochrony prywatności zainteresowanej osoby i mogą spotkać się z oskarżeniem w sądzie o pogwałcenie przepisów prawnych dotyczących tej ochrony.

Warto o tym pamiętać.
Polecam też lekturę wyjaśnień Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w tych sprawach.
http://www.giodo.gov.pl/1520008/id_art/2856/j/pl/

pijawka

Post autor: pijawka » ndz mar 11, 2012 12:22 pm

To poważna sprawa, czyny karalne :|

Shining Light

Post autor: Shining Light » ndz mar 11, 2012 12:35 pm

Każdy użytkownik wypełniając formularz rejestracji zaznacza w pytaniu "Zawsze pokazuj mój Adres Email:" jedną z dwóch odpowiedzi: TAK lub NIE.
Jeśli zaznaczył NIE, to administracji nie wolno jego e-maila upubliczniać, ani ujawniać osobom trzecim.

W razie naruszenia tego przepisu, ustawa o ochronie danych osobowych przewiduje sankcje karne.

Ujawnianie adresu IP na publicznym forum oznacza zazwyczaj świadomą chęć zaszkodzenia zainteresowanej konkretnej osobie i w sposób oczywisty podlega też w/w sankcjom karnym.

pijawka

Post autor: pijawka » ndz mar 11, 2012 12:36 pm

Dokładnie,nie wolno tego robić

Mirek1
Posty: 706
Rejestracja: wt lut 08, 2011 12:43 pm

Post autor: Mirek1 » ndz mar 11, 2012 6:32 pm

Jeżeli nie zamierzasz podawać szczegółów i dowodów w tej sprawie, twoja wypowiedź jest niczym innym jak pomówieniem.
Najpierw wiara, później dowód.

Conchita
Administrator
Posty: 1414
Rejestracja: wt lis 07, 2006 7:25 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Conchita » pn mar 12, 2012 1:00 am

Shining: Dlaczego piszesz w tym dziale? Tu nie było czegoś takiego.

Co do adresów e-mail: Zauważcie, że pod każdym Waszym postem jest widoczna dla innych użytkowników forum po zalogowaniu opcja wysyłania e-maila, w którym widać Wasz adres mailowy. Jeśli ten adres jest dla Was jakoś wrażliwy to proponuję założyć anonimowe konto pocztowe u publicznego dostawcy kont (gmail, yahoo, o2, wp itp.) bez udostępniania tam żadnych danych osobowych i używać go tylko do aktywności forumowej.

Myślę, że to powinno być jasne, bo pewnie nie każdy zauważył.

Zauważcie, że adres e-mail można cały czas zmienić w swoim profilu, więc jeśli ktoś odczuwa potrzebę zmiany to zachęcam!
Oby wszystkie istoty osiągnęły szczęście i przyczyny szczęścia

Shining Light

Post autor: Shining Light » pn mar 12, 2012 2:33 pm

Conchita, a w którym dziale ma się poruszać takie sprawy, jeśli nie w technicznym?
I sprawdź to, co napisałaś, tylko się wyloguj albo zaloguj na nicku nie - Administratora. Nikt nie widzi żadnych niczyich adresów e-mailowych, jeśli zostały przez użytkownika wyłączone z upubliczniania. Oczywiście nikt - poza administracją i dlatego ty akurat je pewnie widzisz.

Na forum, gdzie ufamy administracji, nie ma potrzeby wymyślać jakieś "lewe " e-maile. Po prostu ufać, ze nie zostaną przekazane osobom trzecim ani publicznie, ani prywatnie.
Pozdrawiam :)

Mirek1
Posty: 706
Rejestracja: wt lut 08, 2011 12:43 pm

Post autor: Mirek1 » pn mar 12, 2012 3:02 pm

Czyli z braku dowodów mogę twoją wypowiedź Shining potraktować jako pomówienie?
Najpierw wiara, później dowód.

Shining Light

Post autor: Shining Light » pn mar 12, 2012 3:05 pm

Nie rozumiem o co Ci chodzi, Mirek1 :?

Conchita
Administrator
Posty: 1414
Rejestracja: wt lis 07, 2006 7:25 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Conchita » pn mar 12, 2012 3:06 pm

Nie zamierzam zakładać kolejnego konta.

A jakie widzicie przyciski pod postem?
Oby wszystkie istoty osiągnęły szczęście i przyczyny szczęścia

Shining Light

Post autor: Shining Light » pn mar 12, 2012 3:08 pm

U Ciebie widzę profil, pw i www, a u Mirka1 tylko profil i pw.
E - maila nie widzę nigdzie u nikogo z piszących tu.
Za to widać e-maila na liście użytkowników, u tych niektórych z nich, którzy go nie zastrzegali, na przykład u Ewy Fortuny czy u Sławomira Majdy.

Conchita
Administrator
Posty: 1414
Rejestracja: wt lis 07, 2006 7:25 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Conchita » pn mar 12, 2012 3:22 pm

A - oki. Ja widzę ten przycisk u wszystkich... Myślałam, że wszyscy tak mają. W tej sytuacji cofam to co napisane powyżej...

Mirkowi chodzi o dowody - gdzie kto zamieścił IP Facebooki i inne dane osobowe...
Oby wszystkie istoty osiągnęły szczęście i przyczyny szczęścia

Shining Light

Post autor: Shining Light » pn mar 12, 2012 3:31 pm

Skąd wiesz o co chodzi Mirkowi?

Przecież nie chodzi w tym temacie o żadne konkretne sytuacje, bo nie były one na naszym forum, przynajmniej ja ich tu nie zauważyłem. Nie jest to też przedmiotem mojego zainteresowania. Temat, ochrony danych osobowych, znany w internecie i w sprawach sadowych, uruchomiłem, by zwrócić na problem i jego rozumienie uwagę.

Sama widzisz jak blisko byłaś traktowania danych zastrzeżonych, jako publicznie dostępne. A stąd już tylko krok do udostępniania tych danych, nawet na forum, w tzw. dobrej wierze, że są one publiczne...
Jednak nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności zapisanych w prawie, dlatego też ten temat tu traktuję jako przydatny ...

Conchita
Administrator
Posty: 1414
Rejestracja: wt lis 07, 2006 7:25 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Conchita » pn mar 12, 2012 3:41 pm

Nie wiem o czym mówicie, ale miałam nadzieję się dowiedzieć :).

Sorki, muszę lecieć,m nie mam czasu wnikać...
Oby wszystkie istoty osiągnęły szczęście i przyczyny szczęścia

hahahel
Posty: 215
Rejestracja: wt sty 03, 2012 11:25 pm

Post autor: hahahel » pn mar 12, 2012 3:49 pm

Z tego co wiem to temat o ochronie danych osobowych już jest - http://www.afterlife-knowledge.com.pl/f ... php?t=1290. A ten nie dość, że traktuje o sprawach związanych z innym forum na którym to ponoć dochodziło do łamania zasad ochrony danych osobowych, to jeszcze brzmi jak oskarżenie :P. A stąd już tylko krok do siania niepotrzebnie zamętu.

Shining Light

Post autor: Shining Light » pn mar 12, 2012 3:56 pm

hahahel pisze:Z tego co wiem to temat o ochronie danych osobowych już jest - http://www.afterlife-knowledge.com.pl/f ... php?t=1290. A ten nie dość, że traktuje o sprawach związanych z innym forum na którym to ponoć dochodziło do łamania zasad ochrony danych osobowych, to jeszcze brzmi jak oskarżenie :P. A stąd już tylko krok do siania niepotrzebnie zamętu.
Temat, jaki przywołujesz jest to treść ustawy, prawdopodobnie przez nikogo nie aktualizowany i dość wiekowy. Ponadto jest zamknięty, jako temat specjalny, wydzielony dla refleksji czytelników.

Niniejszy temat jest właśnie dla tej refleksji. Jak sam piszesz, kojarzysz jakieś sytuacje naruszenia tej ustawy i chodzi o to byśmy na naszym forum starali się rozumieć czego ustawa domaga się od nas i od administracji i byśmy to po prostu wypełniali.
Oświecenie nie jest zamętem, lecz zamianą obszarów świadomości na obszary świadomości.
Pozdrawiam :)

hahahel
Posty: 215
Rejestracja: wt sty 03, 2012 11:25 pm

Post autor: hahahel » pn mar 12, 2012 4:52 pm

Tak sformułowany problem na który chce się dyskutować jest już o wiele lepszy. Przywołałem tamten temat gdyż zawiera zasady jakie powinny być przestrzegane. Są one jasno określone. Ja na razie nie mam żadnych przeciwwskazań, a wydawało mi się, że dział w którym umieściłeś post dotyczy właśnie takich wątpliwości gdzie podaje się konkretne przykłady naruszeń i stąd napisałem o sianiu zamętu w pisaniu o czymś co jest wg. mnie dobrze pilnowane. Ale ok, już rozumiem. :)

Mirek1
Posty: 706
Rejestracja: wt lut 08, 2011 12:43 pm

Post autor: Mirek1 » pn mar 12, 2012 5:22 pm

O co mi chodzi? O Twoją wypowiedź, że na podobnym forum są ujawnie konta i IP bez zgody. Jeżeli tak jest, to powinieneś podac adres tego forum aby można było to sprawdzić. W przeciwnym razie kogoś krzywdzisz bez podstawnie. Robiąc złą atmosferę.
Najpierw wiara, później dowód.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprawy techniczne”