Jak pisać posty

PRZEJRZYJ ZANIM ZADASZ PYTANIE! Tu znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, oraz objaśnienia podstawowych pojęć związanych z forum i naszymi eksploracjami..
BB
Posty: 182
Rejestracja: czw paź 26, 2006 9:18 pm

Jak pisać posty

Post autor: BB » czw lis 09, 2006 4:16 am

Pojęcia związane z forum:

- Post

To najbardziej podstawowe pojęcie na forum i nie, nie.. - to żaden religijny zakaz ;) Post to z ang. 'poczta', 'wysyłać coś pocztą', a w tym wypadku oznacza 'coś wysłanego', czyli po prostu każdą naszą pojedynczą wypowiedź na forum. Każdy temat zaczyna się od pierwszego posta, składa się z postów (kolejnych odpowiedzi). Ten na przykład na pierwszym, choć długim, poście się zakończy ;)

- Profil

Coś, gdzie wielu z Was jako nazwę użytkownika ustawia swoje imię i nazwisko, zamiast tzw. nick'a, czyli pseudonimu, ksywki, zanim zdążyłem dodać, zaplanowane narazie, osobne pole dla imienia i nazwiska ;) A tak poważnie: To Wasza wizytówka na forum, zawierająca możliwe do ustawienia przez Was dane osobiste, jak również automatyczne dane statystyczne z aktywności na forum, i in. z nim związane (np. rangi nadawane przez Administratora). Dane przez Was ustawione mogą mieć wpływ na funkcje forum: np. wyświetlane urodziny, numer gadu-gadu (oba wkrótce).

- Sygnatura

Szerzej znana jako sygnaturka ;) Ew. podpis. Coś czego z kolei w ogóle nie ustawiacie w Profilu i potem pod każdym postem podpisujecie się ręcznie, zamiast pozwolić ustawionej raz sygnaturce dodawać się do każdego postu automatycznie..

Spójrzcie na sam dół tego posta. "Si vis amari, ama.. Pozdrawiam!" to właśnie moja sygnaturka - kreska nad dodaje się sama. Póki nie ma opcji ustawiania w Profilu numerów gadu-gadu i innych form komunikacji, polecam tam je umieszczać. Imię i nazwisko również, zamiast jako nazwę użytkownika (jeśli ktoś chce, niech da znać na PW, o którym niżej - to zmienię ksywkę), bo to jednak jest internet i pewna anonimowość jest wręcz wskazana z zasady, nie jakichś konkretnych obaw, ale pamiętajcie, że dosłownie każdy może wejść na forum. :!: Tak jest póki co - wkrótce wprowadzę modyfikację, zabraniającą niezarejestrowanym użytkownikom m.in. przeglądania profili.

- Prywatna Wiadomość

W skrócie PW, albo PM (z ang. Private Message). Wiadomość tekstowa, w zasadzie post, którą możemy wysłać do prywatnej skrzynki innego użytkownika, wyłącznie dla jego wglądu. Można to zrobić klikając niebieską ikonkę PW w czyimś profilu lub poście. Każdy może mieć maksymalnie 9 PW odebranych i 9 PW wysłanych, a zapisancyh w swojej skrzynce, do której dostęp ma miejsce z menu nad tabelką z forami.

To taki po prostu e-mail wewnątrz forum.

Administrator nie ma wglądu w zawartość czyjegokolwiek PW, ale da sobie taką możliwość, jeśli zdażą się zgłoszenia np. gróźb, lub choćby podejrzenia czegokolwiek niezgodnego z którymkolwiek Regulaminem, lub w inny sposób działającego na szkodę forum.

- Emotikonki

Inaczej 'emotki', czyli popularne 'buźki', ale nie tylko buźki tak naprawdę. To wszystkie małe obrazki, wyrażające emocje, lub zwracające na coś na swój sposób uwagę. Te drugie szeroko stosowane przez Administratora ;)

Jak je uzyskać? Kliknąć na którąś do wyboru po lewej stronie, w czasie pisania postu, kiedy okaże się konieczna, lub stosować jej odpowiedniki tekstowe, które zostaną zamienione na emotkę po wysłaniu posta (lub we wcześniejszym podglądzie).

: ! : - bez spacji daje :!:
: ? : - bez przerw daje :?:
: ) lub : - ) - bez odstępów - daje :)

Odkrycie reszty pozostawiam Wam :roll: Z czasem na pewno znudzi się klikanie na nie ;] - ups! takiej emotki nie ma.. Bądźcie czujni, bo nowe będą się pojawiać :diabel:

- BB Code

To kod, pozwalający na formatowanie treści posta. Dla przykładu, napisanie w poście:

Kod: Zaznacz cały

[b]Pogrubienie[/b]
[i]Kursywa[/i]
[u]Podkreślenie[/u]
- wywoła efekty tekstu, które podałem wewnątrz tagów (znaczników) BB Code. Efekt będzie zatem taki:
BB pisze:Pogrubienie
Kursywa
Podkreślenie
Pierwszą ramkę uzyskałem dzięki znacznikom

Kod: Zaznacz cały

 Kod [ /code]*, w których nie działa BB Code, emotikonki i in. - w tych znacznikach mamy pewność, że żaden tekst nie zostanie zamieniony na coś innego (przydatne głównie do cytowania kodów języków programowania, co na naszym forum raczej się nikomu nie przyda).

Drugą - cytat, uzyskałem dzięki znacznikom [quote="BB" ] Cytat [ /quote]*, które mają swój atrybut, w tym wypadku czyjąś nazwę użytkownika, po znaku równości, która jest wyświetlana bezpośrednio nad cytowanym fragmentem. Klikając na "Cytuj" w czyimś poście, automatycznie uzyskujemy możliwość odpowiedzi z już wygenerowanym 'quote', pod którym można dopisać swoją odpowiedź.

[size=75]* w/w znaczniki celowo zawierają spację, aby nie zostały zinterpretowane jako znaczniki - pisząc BB Code, nie używamy spacji między kwadratowymi nawiasami, a tekstem wewnątrz![/size]

:?: Co ciekawe, tylko w znaczniku 'quote' atrybut ustawiamy między cudzysłowiami - dla tagów 'size' i 'color' nie używamy cudzysłowiów, inaczej nie zadziałają..

:!: Jak widać, zakres działania danego formatowania określa się poprzez granice od jego otwarcia do jego zamknięcia, czyli:
[b][bbcode][/b] - znacznik otwierający
[b][/bbcode][/b] - znacznik zamykający
- To, co umieścimy pomiędzy, będzie podlegało działanu BB Code.

:!: [b]STOSUJ BB CODE DLA CZYTELNOŚCI![/b] - nie bój się edytować postów do bólu! Redagowanie to oznaka profesjonalizmu, a to naprawdę - wcale nie przesadzam - przy dłuższych tekstach, czy całych tematach, zacznie mieć ogromne znaczenie dla zwykłej przyjemności czytania, już pomijając wcześniej nadmienioną, a najważniejszą czytelność Twoich słów.. akapity, cytaty, pogrubienia, italizacja, podkreślenia, mniejszy, większy rozmiar, emotikonki.. To wszystko na początku może się nie chce, trzeba się pobawić, ale jeśli wejdzie Ci w krew (a to uzależnia!), będzie naprawde fajnie nooo.. no naprawdę! Dlaczego mi nie wierzysz? :P

No poważnie się da! Wiesz, że cały ten post napisałem od razu w notatniku :?: Potem tylko parę nowych treści, ale forma prawie nietknięta..

Po co piszę ten instruktarz, skoro można to wszystko uzyskać, korzystając z umieszczonych nad polem do pisania postu przycisków, tak podobnych do tych z np. Worda? Otóż z doświadczenia wiem, że z czasem znacznie wygodniejsze i szybsze jest pisanie BB Code, niż jego uzyskiwanie za ich pomocą. Jeśli ktoś nie ma z tym doświadczenia, to chcę mu pomóc ułatwić sobie życie.

:?: Podane wyżej znaczniki są przykładowe, ale są i inne. Zapraszam do "Forum testowego", gdzie do woli możecie się wyżyć na BB Code ;)

[size=150]Morał:[/size]

Jak zauważyliście, forma pisania, którą się posługuję, pisząc to FAQ i Słowniczek o forum, jest elastyczna i luźna, a nie sztywna i straszna jak Regulamin Główny [color=red][b](mam nadzieję, że każdy go czytał!)[/b][/color]. Wynika to z 3 rzeczy:

1. Po ludzku brzmi, prawda?
2. Po napisaniu tych wszystkich Regulaminów, mam ochotę na przynajmniej chwilowe zapomnienie o swoim prawniczym powołaniu ;)
3. Powód główny: FAQ i Słowniczek mają być odpowiedzią na Wasze potrzeby, które widzę, lub które zgłaszacie sami, a także moimi sugestiami do Was odnośnie rozmaitych kwestii (jak np. w/w Wasze nie ustawianie sygnatur, czy nie do końca odpowiedzialne ustawianie imienia i nazwiska). Ewoluuje również wraz z dodawanymi do forum funkcjami (patrz dział 'Sugestie i zmiany'). Jego treść będzie się rozwijała dynamicznie wraz z (mam nadzieję podobnym) rozwojem forum, co z jednej strony jest wygodne dla mnie, a z drugiej pozwala na pewne systematyczne dawkowanie nowości dla Was (oczywiście nie dla każdego, wiem) i zachęcania do korzystania z nich.

:!: [b]Jeśli czegoś nie rozumiecie, śmiało pytać w dziale Pomoc![/b] - poprawię, dodam, zrobię dla Was wszystko.. ekhem..

Być może z czasem osiągnie to formę bardziej sztywnego, zbiorczego kompendium definicji / poradników. Póki co, będę obserwował i reagował, a i decydował się na własną radosną twórczość.

Zaglądajcie do działu od czasu do czasu - będę sygnalizował zmiany.

[b]Tyle na tę noc, do następnego![/b] ;)
Ostatnio zmieniony sob lip 13, 2013 5:52 am przez BB, łącznie zmieniany 1 raz.

BB
Posty: 182
Rejestracja: czw paź 26, 2006 9:18 pm

Post autor: BB » czw lis 09, 2006 4:50 pm

BB Code II: Reaktywacja

W dzisiejszym odcinku przybliżę stosowanie jedynie 2 znaczników BB Code, ale za to istotnych i użytecznych.. A zatem odcinek ten sponsorują tagi: URL oraz IMG :)

:?: To, że ja to tu robię, nie znaczy, że Wam wolno pisać posta pod postem.. Chyba jasne 8)

- znacznik URL:

Służy do przypisywania działania linku / odsyłacza umieszczonemu wewnątrz tekstowi, np.:

Kod: Zaznacz cały

:->: [url=http://www.icq.com/friendship/pages/browse_page_18964.php]Z dedykacją dla Was![/url]
Mamy zatem znacznik z atrybutem (bez cudzysłowiu), którym jest wybrany przez nas adres url, czyli jakikolwiek adres internetowy, np. do jakiejś strony. Efekt powyższego kodu będzię taki:

:->: Z dedykacją dla Was!

Klikając na powyższy napis.. sami zobaczcie ;) (musicie mieć obsługę flash'a - tym, co nie mają, jakoś to później wynagrodzę..)

Proste? Jasne, że tak.. Zastosowanie:

Zwykle wystarczy podać bezpośredni link, a więc powyższy przykład mogłem uprościć po prostu pisząc:

http://www.icq.com/friendship/pages/bro ... _18964.php

:!: Koniecznie musi być zawarte http://, inaczej link nie zostanie automatycznie wygenerowany!

:?: Osobiście jestem zwolennikiem podawania bezpośrednich linków, ponieważ można czasami wiele po nich poznać (np. czy zna się już tą stronę, co nie zawsze wynika z podanego przez użytkownika opisu) i zdecydować, czy w ogóle kliknąć. Ponadto, kiedy podajemy link, to widać od razu, że to link, a nie część tekstu - czasem można taki zamaskowany przez tag URL link przegapić, choć można go też dodatkowo podkreślić, zitalizować, lub jedno i drugie, np.:

Z dedykacją dla Was!

Skoro tak jest lepiej, to po co w ogóle ten znacznik? Nie twierdze, że jest nieprzydatny, choć sam rzadko się do niego odwołuję. Ale znam takich, co każdy link maskują pod postacią napisu "KLIK", lub czegoś w tym rodzaju, więc jest to kwestia własnego stylu.. Ale jeśli już ma być czytelny, jak to opisałem powyżej to znacznik URL możemy użyć w uzasadnionych przypadkach. Bo co innego, kiedy dajemy link do jakiejś wiadomości, którą wcześniej zapowiadamy jakimś dłuższym wstępem, a co innego np. gdy podajemy link do zdjęć, obrazków, wtedy maskując je, możemy w tekście zawartym pomiędzy znacznikami zawrzeć ich krótki opis, jak w przykładzie powyżej, lub np. Okładka książki w dużym powiększeniu.

:->: Skracanie linków

Zanim przejdę do IMG, czyli do obrazków, jeszcze coś, co zapowiadałem w Regulaminie, a więc funkcja przydatna w ekstremalnych przypadkach.

Otóż bywa tak, szczególnie w przypadku linków ze znanych portali, czy wyszukiwarek, jak google.pl, czy onet.pl, że są one straaaaaaasznie dłuuuuuuuugie, np.:

Kod: Zaznacz cały

http://images.google.com/imgres?imgurl=http://www.marczewski.pl/grafiki/produkcje/moen.jpg
&imgrefurl=http://www.marczewski.pl/moen1.php&h=182&w=140&sz=8&hl=en&start=1&tbnid=xrP1
MYBSX4vvWM:&tbnh=101&tbnw=78&prev=/images%3Fq%3DBruce%2BMoen%26svnum%3D10%2
6hl%3Den%26lr%3D%26sa%3DG
Tu pozdrawiam naszego użytkownika i gratuluję uzyskania 1 miejsca w images.google.com, jeśli chodzi o frazę "Bruce Moen" ;)

Gdybym nie podzielił tego linku przy pomocy enterów (przejsciem do następnej linii), nawet nie pytajcie, co by się stało z tą stroną. Ponieważ traktowany byłby on jako jeden wyraz, a nie ma tu czegoś takiego jak przenoszenie do następnej linii, forum 'rozjechałoby się' i to mocno, co możecie smiało sprawdzić w "Forum testowym", wklejając go sobie w temacie, wcześniej usuwając moje przerwy..

:!: W takim wypadku, albo właśnie korzystamy z omawianego znacznika URL, albo..:[/b]

Korzystamy z dowolnego serwisu, skracającego dany link, do bardzo krótkich rozmiarów. Osobiście mogę polecić 1, ale żeby nie było, że uprawiam jakąś kryptoreklamę, podam 2 ;)

:->: pierwszy taki na świecie: http://tinyurl.com , pierwszy w Polsce: http://skocz.pl .

:?: Tu mała sugestia: jak widzicie, znaki interpunkcyjne oddzieliłem od podanych linków, inaczej stałyby się ich częścią, co by je zafałszowało.

Jak stosować?

Długaśny adres wklejamy w zastane w którymś serwisie pole ("Enter a long URL to make tiny:" / "Twój link do skrócenia:") i klikamy na przycisk Make TinyURL!, albo Skróć link!. Otrzymany w ten sposób rezultat dla w/w linku, może wyglądać następująco:

:->: http://tinyurl.com/u96kf lub http://skocz.pl/chrf

Prawda, że ładnie? ;) To teraz czas na:

- znacznik IMG:

Wybaczcie, ale opiszę go później.. Godzinną pracę pisania przypadkiem mi wcięło, więc może na dziś wystarczy ;)

BB
Posty: 182
Rejestracja: czw paź 26, 2006 9:18 pm

Post autor: BB » pn lis 13, 2006 6:01 pm

Przepraszamy za usterki. Wracamy na antenę ;)

- znacznik IMG

Nie trzeba się specjalnie nad nim samym rozwodzić, ponieważ jest wyjątkowo prosty w użyciu. Ot co:

Kod: Zaznacz cały

[img]http://www.marczewski.pl/grafiki/produkcje/moen.jpg[/img]
A zatem mamy znacznik bez parametru, w którego ramy ujmujemy adres internetowy obrazka, który chcemy wyświetlić w swoim poście. Powyższy kod daje nam zdjęcie Bruce'a ze strony naszego użytkownika, o której mówiłem już wcześniej przy okazji długich linków z wyszukiwarek ;) :

Obrazek

I to wydawałoby się już wszystko, ale jednak nie.. Z korzystaniem z tagu IMG często wiąże się konieczność "wystawienia obrazka". Wspominałem już o tym w Regulaminie Głównym, a teraz wyjaśniam w szczegółach. Jest to konieczne wtedy, gdy chcemy pokazać obrazek znajdujący się na naszym dysku, a nie w internecie. "Wystawienie" polega na niczym innym, jak właśnie umieszczeniu go tam. Do tego celu stworzono specjalne serwisy hostingowe. Pierwszym i tym razem jedynym, który polecę, ze względu na jego wysoką funkcjonalność, jest:

:->: http://imageshack.us

Po wejściu na stronę widzimy m.in puste pole, a obok niego przycisk "Browse..." (pol. "Przeglądaj..."). Co więc robimy? Działamy zgodnie z jego przeznaczeniem - klikamy i szukamy naszego obrazka na dysku. Klikamy OK, a następnie "Host it!" (pol. "Wystaw to!") i czekamy na jego wysłanie się na ich serwer.

:?: Jeżeli uznamy, że nasz obrazek jest za duży (wymiar/rozmiar), możemy zaznaczyć opcję resize image? i wybrać z menu obok pożądaną rozdzielczość, lub ostatnią opcję: optimize without resizing (zoptymalizuj bez zmieniania wymiaru - a więc kompresja jakości, zmniejszanie rozmiaru pliku bez zmiany rozdzielczości), po czym wysłać, jak powyżej (Host It!).

Gdy się to już stanie, naszym oczom ukaże się strona, na której zobaczymy miniaturkę naszego obrazka, a także wiele pól z róźnymi odmianami linków do obrazka, gotowych do skopiowania. Nas interesują w zasadzie tylko 2 pola: Thumbnail for forums (1) - miniaturka dla for (są 2 rodzaje: wersja (2) NIE DZIAŁA DLA NASZEGO FORUM) i Direct link to image - bezpośredni link do obrazka. Mogą wyglądać np. tak:

Kod: Zaznacz cały

Thumbnail for forums (1):
[URL=http://img397.imageshack.us/my.php?image=bednkotvi3.jpg]
[IMG]http://img397.imageshack.us/img397/4889/bednkotvi3.th.jpg[/IMG]
[/URL]

Direct link to image:
http://img20.imageshack.us/img20/3030/bednkotwd7.jpg


:!: Teraz kilka uwag z jednoczesnym zastosowaniem w/w linków:

W myśl Regulaminu NIE UMIESZCZAMY DUŻYCH OBRAZKÓW (pod względem wymiaru i/lub rozmiaru pliku), dlatego też, jeśli Wasz obrazek zajmuje dużo (co grozi bardzo długim ładowaniem się tematu), lub jego rozdzielczość przekracza znacznie szerokość tabelki postów*, używajcie Thumbnail for forums (1), dzięki czemu będzie mniej więcej wiadomo, co obrazek przedstawia, a zarazem wyświetlone będą informacje o tym, jak duży jest obrazek ("waga" i wymiar) i każdy będzie mógł sam zdecydować się na jego obejrzenie.

*jeśli nie wiecie, jak wygląda "rozjechane" forum, wystawcie jakiś obrazek w rozdzielczości np. 1024x768 i wstawcie go sobie bezpośrednio w Forum Testowym przy pomocy znacznika IMG

Poniżej przykład takiej miniaturki (po prostu wklejam wygenerowany przez ImageShack link w polu "Thumbnail for forums (1)"):

Obrazek

:?: Ta opcja zdradza nam inną możliwość wykorzystania znacznika IMG - otóż, jeśli ujmiemy go dodatkowo we wcześniej omówiony URL, zamiast tekstu, będzię on działał jako link do wskazanej w parametrze URL strony :) (patrz: konstrukcja "Thumbnail for forums (1)" w cytowanym kodzie wyżej)

Gdyby użyć konstrukcji użytej na początku (z fot. Bruce'a), stosując Direct link to image wewnątrz znaczników IMG, wyglądałoby to tak:

Obrazek

To zdjęcie (przesympatyczne, prawda? osobiście nie mogłem ze śmiechu na pierwszy rzut oka!), powiedziałbym, że jest "na styk"! Tzn. nie zajmuje wiele, bo nie cale 0,1MB (0,89mb = 89kb), a swoim rozmiarem nie wykracza poza szerokość tabelki. Być może lekko (pisząc to, nie mam podglądu), ale lekkie odchylenia, powodujące względnie minimalne "rozjechanie" forum, jak zaznaczyłem w Regulaminie, są dozwolone, o ile rozmiar pliku nie jest przy tym przesadny.

Czy są więc jakieś sztywne granice, jeśli chodzi o te wszystkie rozmiary, wymiary? Nie ustalam żadnych, przypuszczam, że większość posiada stałe łącza, szybsze mniej lub bardziej, dla których rozmiar do 150kb nie powinien stanowić problemu, ale sugerowałbym, jako że w niektórych tematach może pojawiać się nie tylko po 1 większym obrazku na stronę, a więcej, aby nie przekraczać zbytnio tego rozmiaru. Powinien być wystarczający do większości grafik i zdjęć cyfrowych.

A miało być niewiele pisania ;) Zapraszam do następnego odcinka!

Grey Owl

Post autor: Grey Owl » wt sie 05, 2008 6:26 pm

Witaj! Czy da sie skasowac swoj wlasny tekst, ktory uznalo sie za metny, robiacy wiecej szkody jak pozytku? Jesli tak, jak to zrobic?

Roxanne
Administrator
Posty: 1086
Rejestracja: ndz lis 05, 2006 12:59 am

Post autor: Roxanne » pt sie 15, 2008 11:48 am

Jolu, jesli chcesz skasować tekst najpierw zaloguj się, potem wejdź w o tekst i kliknij w granatowy guziczek z białem napisem "delate" (po prawej stronie nad tekstem).
"Idź swoją drogą, a ludzie niech mówią, co chcą."
-- Alighieri Dante

maniulek
Posty: 21
Rejestracja: czw gru 24, 2009 11:06 pm

Bartuś i Oskarek proszę o informacje!!!

Post autor: maniulek » sob gru 26, 2009 11:09 pm

Witam
NIedawno trafiłam na tą stronę. Szukałam informacji na temat Oskarka i Bartusia. Dwóch chłopców zakatowanych przez swoich opiekunów. Na stronie Bartusia bna forum chyba dwie osoby pisały o tym że Pani Ewa i jeszcze ktoś kontaktowałi się ztymi chłopcami. Musze przyznać że temat kontaktu ze zmarłą duszą i pomoc w przeprowadzaniu to dla mnie nowość. Jeśli jest taka możliwość i osoby które to robiły mogłyby na mój numer maila przesłać informacje z tych spotkań z Bartusiem i Oskarkiem byłabym bardzo wdzięczna. Bardzo byłąbym szczęśliwa jeśli kazałoby się żę te dwa Aniołki są szczęśliwe.
Mam jeszcze jedno pytanie Czy jest możliwy kontakt ze zmarłym noworodkiem który os\dszedł w 8 miesiącu ciąży w brzuszku mamy. Po urodzeniu został ochszczony według jakiegoś rytuału w szpitalu i pochowany.Bardzo proszę o kontakt.
pozdrwiam
maniulek

paul 023
Posty: 736
Rejestracja: śr maja 21, 2008 4:22 pm

Re: Bartuś i Oskarek proszę o informacje!!!

Post autor: paul 023 » ndz gru 27, 2009 6:44 pm

maniulek pisze: Mam jeszcze jedno pytanie Czy jest możliwy kontakt ze zmarłym noworodkiem który os\dszedł w 8 miesiącu ciąży w brzuszku mamy. Po urodzeniu został ochszczony według jakiegoś rytuału w szpitalu i pochowany.Bardzo proszę o kontakt.
pozdrwiam
Tak jest taka możliwość, ale zaznaczam od razu, że to dusza która reinkarnuje się
decyduję(wybiera) czy się narodzić w tej czy tamtej rodzinie i jakie ma mieć życie.

Zawsze przed narodzinami znamy już swoje życie-cel tego co ma się wydarzyć

Pozdrawiam.
Uwaga: Informuję, że zaprzestałem nawiązywać kontakty.

ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ i Słowniczek”